Zaproszenie na Święto Niepodległości

czwartek, 07 listopada 2013 15:16

Osie - fot. Marek J. LejkŚwięto Niepodległości w każdym kraju jest traktowane z powagą i szacunkiem należnym mieszkańcom i ich przodkom. Z taką też powagą i szacunkiem planuje się przebieg tegorocznych obchodów listopadowego święta w Osiu. Całość rozpocznie się Mszą Świętą za Ojczyznę w Kościele Parafialnym w Łążku o godz. 9.30. O godzinie 11.00 władze gminy, delegacje zakładów pracy i organizacji pozarządowych złożą wiązanki kwiatów w miejscu pamięci narodowej przy Kościele Parafialnym w Osiu. Kwadrans później, bo o godz. 11.15 w Gminnym Ośrodku Kultury w Osiu rozpocznie się akademia z udziałem mieszkańców i zaproszonych gości. Podczas uroczystości wręczone zostaną odznaczenia resortowe i gminne, a część artystyczną wykona młodzież z Zespołu Szkół w Osiu. Wszystkich serdecznie zapraszamy do udziału w uroczystości.

 

Kolejna droga we Wierzchach już gotowa

wtorek, 05 listopada 2013 06:51

Wierzchy - fot. Marek LejkW tym roku wieś Wierzchy wzbogaciła się o dwie zmodernizowane drogi. Jedną z nich była droga na Warszawę, wykonana z kostki betonowej za około 220 tys. zł., do której Gmina Osie otrzymała dofinansowanie w kwocie 80 tys. zł. z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, tzw. "schetynówek", natomiast we wrześniu Powiatowy Zarząd Dróg w Świeciu przebudował 345 metrowy odcinek drogi w kierunku ośrodka wypoczynkowego "Kometa" we Wierzchach. Ta droga została wykonana w technologii bitumicznej. Z trzech oferentów, jacy brali udział w przetargu, najlepszą ofertę złożyło Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów ze Świecia i to oni zostali budowniczymi tej drogi. Całość inwestycji kosztowała ponad 192 tys. złotych, z czego udział finansowy Gminy Osie wyniósł 50 tys. złotych.

Więcej: Kolejna droga we Wierzchach już gotowa

 

Plac zabaw w Osiu - inwestycja za 100 punktów

poniedziałek, 04 listopada 2013 13:03

Osie plac zabaw - fot. Marek LejkWe wrześniu w naszej gminie wybudowano kolejny, już piąty w tym roku plac zabaw. Tym razem miejsce przeznaczone dla najmłodszych mieszkańców gminy powstało w Osiu, w pobliżu dawnych bloków nadleśnictwa i niedawno otwartego Centrum Edukacji Ekologicznej przy Nadleśnictwie Osie. Wcześniej, bo w lipcu i sierpniu na terenie naszej gminy powstały place zabaw we wsiach: Miedzno, Jaszcz, Łążek i Pruskie. Dwa z nich (w Jaszczu i Łążku) otwarto uroczyście przy okazji organizacji corocznych festynów (o czym pisaliśmy już wcześniej). W roku ubiegłym dzieci zaczęły korzystać z placu zabaw przy szkole, wybudowanego przy ul. Ks. Semraua, w ramach programu "Radosna Szkoła". Teraz najmłodsi mogą korzystać ze znacznie bliżej położonego placu, bo zlokalizowanego prawie w centrum Osia. Już od pierwszych dni po uruchomieniu plac zabaw w Osiu przyciągnął mnóstwo dzieci wraz z rodzicami, a więc inwestycja okazała się strzałem w dziesiątkę. Przetarg na budowę wygrała firma Leszka Stosika z Osia i to on był wykonawcą tego zadania. Całe przedsięwzięcie, które kosztowało ponad 40 tys. zł., zrealizowano przy udziale finansowym (20 tys. zł.) z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, w ramach działania „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” Lokalnej Grupy Działania „Bory Tucholskie”.

Więcej: Plac zabaw w Osiu - inwestycja za 100 punktów

 

Jubileusz Ligi Kobiet Polskich w Osiu

sobota, 02 listopada 2013 13:22

Liga Kobiet Polskich w Osiu5 października br. w Gminnym Ośrodku Kultury w Osiu odbył się nietypowy julileusz. Swoje wielkie święto, a mianowicie 50-lecie istnienia obchodziły panie z Ligi Kobiet Polskich w Osiu. Liga Kobiet Polskich to organizacja na trwałe wpisana w krajobraz naszej gminy. Panie organizują lub wspomagają w organizacji wielu, znanych naszym mieszkańcom imprez m.in: Dni Osia, Dzień Kobiet, Dzień Matki czy Dzień Dziecka. Ze swoim dorobkiem kulinarnym reprezentują Gminę Osie nie tylko na gminnych, ale powiatowych i wojewódzkich imprezach i uroczystościach. Przez te wszystkie lata przez organizację przewinęło się wiele mieszkanek Osia i okolic. Podziękowania za lata działań i życzenia kolejnych, owocnych lat na ręce Przewodniczącej LKP w Osiu, Zofii Malinowskiej składali: Michał Grabski - Wójt Gminy, Roman Waśkowski - Przewodniczący Rady Gminy, Beata Jagła - Sekretarz Gminy, Janina Zielińska - Prezes Banku Spółdzielczego w Osiu, Daniel Siewert - Dyrektor Wdeckiego Parku Krajobrazowego i Andrzej Kowalski - Dyrektor GOKu. Za wieloletnią działalność Ligi Kobiet Polskich w Osiu na rzecz naszej społeczności, z rąk Michała Grabskiego i Romana Waśkowskiego Przewodnicząca LKP odebrała najwyższe gminne wyróżnienie: Złote koła. Panie z LKP otrzymały przygotowane specjalnie na tę okazję pamiątkowe talerze. Z naszej strony wszystkim członkiniom życzymy kolejnych, tak owocnych lat oraz wielu ciekawych inicjatyw!

Więcej: Jubileusz Ligi Kobiet Polskich w Osiu

 

Wyłączenie energii elektrycznej w dniach 05-07.11.2013 r.

czwartek, 31 października 2013 15:55

Urząd Gminy Osie na prośbę Enea Operator Sp. z o.o. przekazuje informację o wyłączeniu energii elektrycznej w dniach 05-07.11.2013 r. na terenie Gminy Osie, w związku z wykonywaniem prac eksploatacyjnych na liniach napowietrznych. Pozbawione energii elektrycznej będą natępujące stacje transformatorowe:

Więcej: Wyłączenie energii elektrycznej w dniach 05-07.11.2013 r.

 

XXIV Oskie biegi już za nami

czwartek, 24 października 2013 15:11

OsieBlisko 380 uczestników wzięło udział w wielkim sobotnim bieganiu na stadionie sportowym w Osiu. 28 września, odbyły się XXIV Biegi Oskie im. Krzysztofa Malinowskiego. Tradycyjnie na stadionie sportowym w Osiu wystartowali zawodnicy z Bukowca, Brzezin, Korytowa, Drzycimia, Lipinek, Lniana, Nowego, Osia, Siemkowa, Śliwic, Szlachty, Warlubia. Konkurencje rozgrywane były w 11 kategoriach. Dystanse na 400,600, 800, 1000,1500, 1600 metrów pokonywała młodzież zarówno płci pięknej, jak i przeciwnej. Bieg główny dotyczył X i XI kategorii (kobiety i mężczyźni), pokonywany był na trasie Żur- Osie. Tu dla zwycięzców czekały puchary, Dyrektora Zespołu Szkół w Osiu, Rodziny Malinowskich i Prezesa Bractwa Czarnej Wody. Wszyscy, którzy zajęli miejsce na podium odjechali z Osia z cennymi nagrodami i dyplomem.

Więcej: XXIV Oskie biegi już za nami

 

Ku pamięci mieszkańców wsi Radańska

czwartek, 24 października 2013 14:28

RadańskaW dniu 28 września 2013 r. we wsi Radańska, na skraju leśniczówki Nowa Rzeka, zebrali się mieszkańcy wsi. W miejscu upamiętniającym pomordowanych przez Niemców mieszkańców wsi od 1946 roku stał drewniany krzyż, ufundowany przez miejscowego leśniczego i przypominający o tragedii z ostatnich dni II wojny światowej. W bieżącym roku z inicjatywy Henryka Porożyńskiego, opiekuna koła Caritas w Osiu miejsce pamięci odnowiono, a zniszczony przez dziesięciolecia krzyż został zastąpiony nowym. Uroczystego poświęcenia dokonał ks. proboszcz Konrad Baumgart z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Więcej: Ku pamięci mieszkańców wsi Radańska

 

Mieszkańcy Osia zwiedzają ogrody wilanowskie

czwartek, 24 października 2013 13:27

OsieW dniu 29 września Pani sołtys Janina Warzyńska wraz z Radą Sołecką Osia zorganizowała jednodniową wycieczkę do Warszawy dla laureatów tegorocznego konkursu "Ładna posesja - estetyczna zagroda". Wycieczka była nagrodą dla 45 wyróżnionych w konkursie właścicieli posesji z sołectwa Osie. Uczestnicy wyjazdu mieli możliwości pobytu przy grobie bł. Ks. Jerzego Popiełuszki oraz sługi Bożego Prymasa Tysiąclecia - Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Więcej: Mieszkańcy Osia zwiedzają ogrody wilanowskie

 

"Nasze Pruskie najpiękniejsze"

środa, 23 października 2013 10:52

"Nasze Pruskie najpiękniejsze" to nazwa długofalowego przedsięwzięcia, zaplanowanego przez mieszkańców wsi Pruskie. Ma ono na celu zagospodarowanie zielenią przestrzeni publicznej we wsi. W planach jest także przekształcenie znajdującego się w samym centrum wsi Rynku. w reprezentacyjne miejsce Pruskich. Obecnie stoją tam zaniedbane relikwie dawnych czasów, ze starą studnią i pamiętającym odległe już lata przystankiem PKS, jak na załączonej fotografii. Marzeniem mieszkańców jest uczynienie z tego placyku urokliwego skweru, z ładną zielenią, odrestaurowanymi zabytkami, ławeczką do sąsiedzkich pogaduszek, a może i kamiennym stolikiem do partyjki warcabów. Te plany, realizowane wysiłkiem samych mieszkańców, wymagają jednak czasu i środków. Pierwszym etapem projektu było sobotnie sadzenie szpaleru czerwonolistnych berberysów wzdłuż nowej drogi wewnętrznej biegnącej przez wieś. Część zakupionych krzewów upiększy także wjazdy do prywatnych zabudowań mieszkańców. Inspiratorem działania jest Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Pruskie, które zakupiło posadzone krzewy z własnych środków.

Więcej: "Nasze Pruskie najpiękniejsze"

 

Wyłączenie energii elektrycznej w dniach 7-14.10.2013 r.

piątek, 04 października 2013 13:54

Urząd Gminy Osie na prośbę Enea Operator Sp. z o.o. przekazuje informację o wyłączeniu energii elektrycznej w dniach 07-14.10.2013 r. na terenie Gminy Osie, w związku z wykonywaniem prac eksploatacyjnych na liniach napowietrznych. Pozbawione energii elektrycznej będą natępujące stacje transformatorowe: 8.10.2013 r. w godz. 09:00 - 14:00 Tleń Prochem i Tleń 01 (Ośrodek PERŁA) oraz 09.10.2013 r. w godz. 09:00 - 14:00 Radańska.

 

Radańska – III spotkanie integracyjne

środa, 02 października 2013 08:30

Dnia 21.09.2013 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Osiu odbyło się kolejne spotkanie integracyjne mieszkańców wsi Radańska. Celem spotkania jest łączenie pokoleń oraz wspólne spotkanie przy poczęstunku przygotowanym przez mieszkańców wsi. W trakcie zabawy zostały zorganizowane konkursy dla dzieci, a następnie dla dorosłych. Dzieci oraz młodzież (37 uczestników) w nagrodę zostały obdarowane upominkami, których sponsorem był Urząd Gminy Osie. Upominki wręczała dzieciom Pani sołtys Krystyna Parteka. Doskonała zabawa, piękna muzyka, mnóstwo uśmiechu zarówno dzieci jak i starszych umiliły spędzony czas, który długo mieszkańcy wsi nie zapomną. Organizatorzy dziękują wszystkim mieszkańcom za pomoc i zaangażowanie oraz wspaniałą zabawę.

Więcej: Radańska – III spotkanie integracyjne

 

XX Ogólnopolski Pieszy Zlot Ekologiczny Bory Tucholskie 2013

środa, 25 września 2013 13:17

Tleń zlotW dniach 20 - 22 września br. na terenie stanicy wodnej PTTK w Tleniu miał miejsce XX Ogólnopolski Pieszy Zlot Ekologiczny Bory Tucholskie 2013. W jubileuszowym XX zlocie uczestniczyło około 120 osób z 5 województw. Uroczystego otwarcia zlotu dokonał Przewodniczący Rady Gminy Roman Waśkowski.

Więcej: XX Ogólnopolski Pieszy Zlot Ekologiczny Bory Tucholskie 2013

 

II Przetarg na sprzedaż lokali mieszkalnych w Miedznie

środa, 25 września 2013 12:34

Wójt Gminy Osie ogłasza II przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokali mieszkalnych położonych w miejscowości Miedzno, stanowiących własność Gminy Osie.

Więcej: II Przetarg na sprzedaż lokali mieszkalnych w Miedznie

Podziękowania

czwartek, 19 września 2013 08:11

Ochotnicza Straż Pożarna Osie pragnie bardzo serdecznie podziękować wszystkim ludziom dobrej woli, którzy bezinteresownie oddali cząstkę siebie  potrzebującemu koledze. Podczas akcji udało się zebrać prawie 13 litrów krwi! Serdeczne podziękowania za okazaną pomoc dla Restauracji Pod Orłem Katarzyna Orłowska oraz dla Gminnego Ośrodka Kultury w Osiu.

 

Powiatowe Zawody OSP 2013

wtorek, 17 września 2013 14:04

OSP OsieW sobotę, 14 września 2013 r., na stadionie gminnym w Osiu, odbyły się zawody sportowo - pożarnicze drużyn OSP z terenu powiatu świeckiego. W zawodach tych udział wzięło 13 drużyn OSP. Powiatowe zawody sportowo – pożarnicze rozgrywane są co dwa lata i udział w nich biorą najlepsze drużyny z poszczególnych gmin, wyłonione w drodze wcześniejszych eliminacji. Zwycięska drużyna będzie reprezentować Powiat Świecki w eliminacjach wojewódzkich. W zawodach powiatowych wzięło również udział 5 drużyn kobiecych w swojej kategorii.

Więcej: Powiatowe Zawody OSP 2013

Zostań potencjalnym dawcą szpiku!

czwartek, 12 września 2013 13:11

Fundacja DKMS Polska (Baza Dawców Komórek Macierzystych) zaprasza wszystkich chcących pomóc chorym na białaczkę, a w szczególności 31-letniej Ani z Laskowic Pomorskich, rejestrując się, a zarazem stając się potencjalnym dawcą szpiku dnia 29 września 2013 roku w godzinach 10:00 - 16:00 w Gimnazjum w Lakowicach, ul. Mickiewicza 3a.

Więcej informacji na temat fundacji znajdziecie Państwo tutaj >>>>

Więcej: Zostań potencjalnym dawcą szpiku!

 

UWAGA POTRZEBNA KREW!

wtorek, 10 września 2013 12:23

Ochotnicza Straż Pożarna w Osiu, apeluje o pomoc dla strażaka z oskiej jednostki, który wyniku choroby pilnie potrzebuje transfuzji krwi. Wszystkich chętnych prosimy o oddanie krwi (dowolnej grupy) dnia 17.09.2013 r. w godzinach 13:00 - 16:30 w Gminnym Ośrodku Kultury w Osiu. Strażak, o którym mowa przez kilkadziesiąt lat poświęcał się ratując życie i mienie społeczeństwa, dziś liczy na Naszą pomoc!

Chorus Osensis na Jasnej Górze

wtorek, 10 września 2013 08:57

W ostatni weekend sierpnia nasz chór Chorus Osensis miał zaszczyt uświetniać swoimi występami Dożynki Jasnogórskie oraz Krajową Pielgrzymkę Rolników. 31 sierpnia o godz. 19.00 w Bazylice Jasnogórskiej w Częstochowie została odprawiona msza święta dla rolników, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Wiesław Śmigiel, biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej. Całą oprawę muzyczną mszy zapewnił chór Chorus Osensis pod batutą Jakuba Warzyńskiego. Rano 1 września Chorus Osensis pod batutą Michała Rajewskiego wspomógł swoim śpiewem modlitwy gromadzących się przed mszą dożynkową rolników. Po mszy dożynkowej, w której udział wziął Prezydent RP Bronisław Komorowski, chór opuścił gościnne progi domu Sióstr Nazaretanek i wrócił do Osia.

Więcej: Chorus Osensis na Jasnej Górze

 

Strona 11 z 38

«PoczątekPoprzednia11121314151617181920NastępnaOstatnie»